Niko ne zna kada je čovek prvi put poželeo da spozna tajne morskih dubina. Ne zna se ni zašto je to uradio, da li je to bilo zbog hrane, straha od krvoločnih primeraka kopnene faune ili možda samo želja da se zadivi poglavicina ćerka. Prvi pisani tragovi nastaju u Grčkoj kada je Homer u Ilijadi pisao o ronjenju. Ronjenje kao sport zaživeće ipak dva milenijuma kasnije.
Tek u 19 veku pojavljuju se prve boce sa kompresovanim vazduhom. Ronjenje kao što ga danas znamo nastalo je nedavno, kada je otkriveno da je za ronjenje na veće dubine potrebno koristiti posebne smeše kiseonika, kako da se izbegne dekompresiona bolest i sve druge važne sitnice koje život znače.
Počnimo redom, a u našem Ultimativnom vodiču za ronjenje saznaćete šta vam je potrebno, gde da ronite i koja su osnovna pravila i kako da se folirate ako to nije za vas.
Prvo ronilačko odelo je skicirao Leonardo da Vinči!
Šta vam je potrebno
Za bezbedno ronjenje je potrebno da imate proverenu opremu i da je dobro poznajete. Rekreativni ronioci najčešće upotrebljavaju aparate otvorenog kruga disanja. U osnovnu opremu pored boce spadaju i: maska, disalica, peraja, regulator plovnosti, regulator, odela, merni instrumenti i tegovi. Za ozbiljnija ronjenja će vam trebati i dodatna oprema, ali o tome neki drugi put.
Boce
Boca je vaš izvor života pod vodom.
One mogu da budu jednodelne ili dvodelne, pri čemu uvek morate da insistirate na dvostrukim ventilima koji su se pokazali bezbednim. |
Zapremina boce određuje dužinu ronjenja. Za ronjenje u otvorenom dovoljne su lagane boce od 10 do 15 litara. Poželjno je da na ronjenje ponesete i bocu sa dodatnim vazduhom poznatu i kao "ponny bottle". Nikad se ne zna!
Kompenzator plovnosti – BC u žargonu
Ovo je važan komad opreme kome bi trebalo posvetiti pažnju. Na njemu nemojte štedeti.
On nosi opremu umesto vas i omogućava da plutate na dubini ili na površini. |
Ako preterate sa naduvavanjem isplivaćete brzo na površinu što vodi do dekompresione bolesti prouzrokovane naglom promenom parcijalnog pritiska azota rastvorenog u krvi. Javiće se mehurići u vašem telu i napraviti vam potpuni haos u organizmu. Dakle, vodite računa o kompenzatoru i izronu!
Regulator
Regulator pretvara vazduh pod pritiskom u vazduh normalnog pritiska koji može da se udiše.
On je tu i za pomoć u plovnosti u kompletu sa kompenzatorom plovnosti. |
Poslednjih godina ustalila se praksa da svaki ronilac nosi i dodatni tzv. oktopus regulator, uočljive žute boje, koji služi da se pozajmi drugu u nevolji ako bi mu iz nekog razloga nestalo vazduha.
Maska, odelo i peraja
Odaberite ih da vam budu udobni. Maska neka bude od silikona a potrebno je da vam savršeno prijanja na lice. Kupite masku proverene firme sa tempered staklom.
Ako možete da birate odaberite masku male zapremine kod koje su stakla bliže očima. |
Pre nego što zaronite pljunite na stakla sa unutršanje strane kako se ne bi zamaglila. Odelo vas štiti od svega što može da vas povredi pod vodom. Naravno ono obezbeđuje i toplotu. Dele na mokra i suva, a vi kupite odelo napravljeno od kvalitetnog neoprena. Veoma je važno da vam odelo bude udobno i da vam savršeno prijanja uz telo. Peraja odaberite na osnovu iskustva. Što veća to bolja. U poslednje vreme su popularna ona sa usekom na sredini koja dodatno štede energiju ronioca.
Folirajte se – Bleferski vodič za ronjenje
Pitanje: Koja je najveća dubina do koje si išao?
Pravi ronilac kaže: 40 metara
Folirajte se i kažite: U poverenju 70 metara, ali nemoj to da pričaš drugima pošto je veoma opasno.
Pitanje: Da li tu ima svetla?
Pravi ronilac kaže: Da, ali malo manje.
Folirajte se i kažite: Strašno je mračno, a kada dodaš hladnoću i sve rizike odustaćeš odmah. Mene naravno nije uplašila ni velika bela ajkula prošlog leta.
Pitanje: Da li te voda pritiska?
Pravi ronilac kaže: Ne, čovek ne oseća taj pritisak.
Folirajte se i kažite: Strašno mnogo, zato i ne može svako da se bavi tim sportom.
Pitanje: Kako si došao na ideju da se baviš ronjenjem?
Pravi ronilac kaže: Još kao klinac sam se ložio…
Folirajte se i kažite: Ogledao sam Veliko plavetnilo i znao da je to za mene!
Pravila koja morate da znate
1. Ne ronite bez kursa
Nemojte da ronite bez završenog kursa od licenciranog instruktora. Kada dobijete karticu CMAS ili PADI klubovi će vas primiti u svoje prestižno društvo i možete na ronjenje. Opušteni pristup će vas dovesti samo do – povreda ili još gore fatalnih posledica.
2. Nikada ne ronite sami
Uvek sa iskusnim roniocem, naravno suprotnog pola! Mada, nije loše ni u grupi.
3. Nikada alkohol
Droga i alkohol nisu dobra kombinacija sa ronjenjem.
4. Ne paničite
Smirite se kakva god da je situacija i donesite što bolju odluku.
5. Ne zadržavajte dah dok izranjate
Vazduh u vašim plućima se širi kako izranjate. Zato je važno da ga lagano ali konstantno izdišete dok izranjate, naročito ako izranjate brzo što bi naravno trebalo izbegavati.
6. Poštujte pravila dekompresije
Ovo pravilo je veoma bitno i svaki kurs će vas naučiti zašto je to važno. Ipak zapamtite da uvek morate da pravite zastanke u skladu sa planom ronjenja.
7. Gde je vođa tu ste i vi
Nema udaljavanja od grupe. Pratite vođu i sve će biti ok.
8. Proverite opremu
Pre ronjenja proverite opremu, a onda je ponovo proverite. Najvažnije je da imate dovoljno vazduha u boci, da regulator radi i da ste nabacili masku i peraja.
9. Ne pipajte
Sva ta divna stvorenja obično bodu, grizu, peku i ubijaju. Ne pipajte ih!
10. Ne pipajte ni nju
Najslađu devojku u ronilačkom kampu pošto nabildovani instruktor ima iste osobine kao i ta divna stvorenja pod vodom iz pravila 9.
Gde da ronite
Jaz u Crnoj Gori
Ovo je mesto gde se već godinama okupljaju ronioci iz naših krajeva ali i stranci. Ne propustite lokacije Sveti Nikola, Rt Mogren sa potopljenom kafanom, kao i potopljeni austrijski brod kod rta Jaz. On se nalazi na dubini od 33 metra i ako je vidljivost dobra bićete oduševljeni. Tu su još i Diznilend sa pećinicama i Platamuni greben za iskusnije.
Boka Kotorska i okolina
Kada savladate Jaz pređite na lokacije u blizini. Ostrvo Mamula kod Herceg Novog je popularna lokacija, kao i potopljeni brod u uvali Trsteno na 24 metra kod plaže Žanjic. Tu je i Plava špilja, ili uvala Mirište gde ćete naći stare antičke amfore. Tu su i Verige, kao i mnoga druga dobra mesta koja garantuju dugo leto.
Tajland – Phuket
Za sve vas punijeg džepa skoknite do Tajlanda. Ako ste se ložili na film Plaža ovo je lokacija za vas. Phuket se naziva i Biser juga, a savetujemo da odaberete ronilačke ture od desetak dana na brodu. Tu ćete moći da vidite dobroćudne kit ajkule i neverovante pećine. Tamo se ide od oktobra do maja kada nije sezona kiša.
Crveno more
Egipat je popularna destinacija naših turista. Dubine Mojsijevog mora obiluju atraktivnim lokacijama. Nikako ne propusttite lokaciju Thistlegorm gde se nalazi olupina britanskog ratnog broda potopljenog 1941. godine. Prevozio je opremu i oružje i savršeno je očuvan. Struje mogu da budu jake a dubina je 130 metara, pa je potrebno da budete iskusni. Poznata baza za okupljanje ronilaca je grad Dahab kod Šarm el Šeika.
Great Blue Hole
Na kraju Veliku plavu rupu jednostavno morate da vidite kad tad. Nalazi se kod Belizea i izgleda kao velika plava tačka usred mora. Kružni greben je dubok 130 metara i prepun je bizarnim oblicima i koralima. Pećine i prolazi, kao i neverovatna svetlost će učiniti ovo ronjenje za pamćenje.