Banane nestaju?

Imamo prilično zanimljive vesti iz sveta banana. Vidite, ovo na slici gore je Kevendiš banana. Da, deluje vam sigurno poznato. To su banane koje svi znamo, volimo i rado jedemo. I one sve izgledaju ovako. Razlog za to je što su sve one praktično identične i nastale su kao genetski klonovi drugih banana. Zapravo sve vode poreklo od samo jedne banane. Da bi se razmnožavale, farmeri ručno seku biljku i ponovo je zasade. I tako nastaje genetička identičnost ovog voća. A to je loše!

 

Pošto su sve današnje banane praktično iste, one postaju veoma osetljive na bolesti.

Ali vratimo se sada malo u prošlost. Ne tako dalekih pedesetih godina, banane koje su svi jeli i voleli su bukvalno istrebljene i skoro nestale. To su bile čuvene Gros Michel banane.

 


photo
One su postale globalno popularne još u 19. veku i sve do pedesetih su bile omiljene. I nije slučajno što je bilo tako zato što su mnogo ukusnije, mnogo mekše i kremastije od modernih Kevendiš banana koje su tada smatrane za obično đubre. Zamislite ukus banane kakav poznajete? E pa onda ga pojačajte jedno 100 puta. E to je ukus Gros Michel banane.

Nažalost, masakr vrhunskih banana je počeo dvadesetih godina prošlog veka a do pedesetih su skoro sasvim istrebljene. Napalo ih je oboljenje po imenu "Race 1" ili Panamska bolest. Danas su praktično nestale,  a još ponegde rastu u Aziji ali se veoma teško pronalaze.

Problem je što slično oboljenje sada napada Kevendiš banane
. Farme u Aziji, na Pacifiku i Australiji su već u ozbiljnim problemima. Istraživači kažu da je pitanje trenutka kada će bolest "Race 4" da pređe okean i dođe do najvećih plantaža u Južnoj Americi. A onda su Kevendiš banane stvarno u problemu. A i mi!

I šta će onda biti?

Teško je proceniti, ali scenario se kreće od kompletnog nestanka banana kakve poznajemo sa lica zemlje pa do veoma visokih cena za ovo voće ili otkrića sasvim nove vrste.

A možda se neko seti pa ponovo počne da gaji Gros Michel što bi možda bilo i najbolje.

bitsyu