Naučnici su upozorili da su u Južnoj Africi otkriveni sasvim novi sojevi tuberkuloze koja je potpuno otporna i na najjače lekove koji postoje. To znači da je praktično neizlečiva. Doktori kažu da ako se ne pokrene hitna akcija, smrtonosna bolest će početio da se širi svetom.
U najnovijem izdanju magazina Emerging Infectious Diseases ukazuje se da je u južnoafričkim klinikama sve više obolelih od plućnih bolesti, a među njima i sve veći broj pacijenata obolelih od "potpuno rezistentne tuberkuloze".
Antibiotici za lečenje ove bolesti su posle Drugog svetskog rata omogućili lečenje i danas je skoro nestala u zapadnom svetu. Ipak, i dalje je rasptrostranjena u mnogim siromašnim zemljama.
Doktor Uvistra Naidoo, koji leči obolele od tuberkuloze u Cape Townu u Južnoj Africi, i sam je bio zaražen tom opasnom bolešću. Tokom kontakta sa pacijentima on se zarazio bakterijom otpornom na lekove.
"Za nekoliko meseci izgubio sam 13 kg. Nalazi su pokazali da je moje desno plućno krilo ispunjeno vodom. Bio sam tako blizu smrti", ispričao je lekar koji je uspeo da se izleči koktelom veoma jakih lekova. Ali to je izazvalo druge probleme kod njega poput Stevens-Johnsonovog sindroma, koji dovodi do odvajanja slojeva kože i krvarenja iz očiju.
"Ako vas tuberkuloza ne ubije, lekovi hoće", kazao je Naidoo.
Svetska zdravstvena organizacija već nekoliko godina upozorava na slučajeve tuberkuloze koja se ne može lečiti lekovima.
Problem je u tome što farmaceutske kompanije ne rade dovoljno na razvijanju novih antibiotika.