Dobre vesti za nas koje bi učinile sve da održe savršenu liniju, a da ne moraju da provedu sate u teretani ili da se izgladnjuju dijetama.
Evo liste koju su potvrdila istraživanja o tome kako da smršate bez mnogo truda
1. Dugo žvaćite hranu – što duže žvaćete manje kalorija unosite. Jedna studija je pokazala da ljudi koji žvaću zalogaj oko 40 puta unose 12% manje hrane nego oni koji zalogaj bukvalno progutaju. Veruje se da je poenta u tome da što duže žvaćete vaš mozak ima više vremena da “svari” činjenicu da ste siti.Takođe, dobro sažvakana hrana lakša je za varenje i osigurava da vaše telo iz nje izvuče što više hranljivih sastojaka.
2. Uvek pojedite nešto u roku od sat vremena nakon buđenja – ovo je istina koju su još naše bake znale da se ne može ništa na prazan stomak, kao i da je doručak najvažniji obrok u toku dana. Vaš metabolizam najbrže radi u ovom periodu pa će se ono što unesete gotovo u potpunosti iskoristiti. Odlaganje obroka posle buđenja može da uspori metabolizam, pojača potrebu za šećerom i dovede do trajnog dobijanja na težini.
3. Fokusirajte se na hranu koju jedete – za vreme obroka batalite TV, kompjuter, telefon, sve! Vaš mozak i vaš stomak tako će lakše komunicirati i doneti zaključak kada je dosta.
4. Pažljivo pripremajte hranu – opet da se poslužimo starinskom mudrošću “kuvarice manje zbori da ti ručak ne zagori” – elem, predugo kuvanje ubija hranljive sastojke i samim tim naš organizam reaguje tako što se oseća nezadovoljeno i traži određene elemente, što dalje može da dovede do prežderavanja.
5. Nemojte da jedete posle 20.00 – otprilike u ovo vreme metabolizam počinje da se usporava i poslednje što vam treba je težak obrok. Pokušajte da stavite katanac na usta posle osam sati uveče – popijte čaj ili očistite zube – to će vam pomoći da izbegnete “večernji zalogajčić”.
6. Manje jedite kada ste pod stresom – kada ste pod stresom vaše telo luči hormon kortizol, čija je uloga da nas upozori na opasnost. Međutim, njegovo lučenje prouzrokuje da se energija iz organizma stavi u odbrambene svrhe, uključujući i energiju potrebnu za apsorbovanje hranljivih sastojaka. Najbolji savet je da sačekate da se smirite pre nego što nešto pojedete, a ako baš morate, odlučite se za supicu ili neku kašicu koje se lakše vare, a definitivno izbegavajte sirovu hranu za čije je razlaganje potrebno više energije.
7. Jedite češće ali male porcije – ako dozvolite sebi da ne unosite hranu pet sati i više vaše telo počinje da misli da je u opasnosti i počinje lučenje kortizola koji nas upozorava na izgladnjivanje. Dalje to dovodi do disbalansa insulina i potrebe za unosom šećera i/ili prejedanja. Zato, pokušajte da se isprogramirate da jedete redovno manje porcije zdrave hrane.
8. Unosite dovoljno tečnosti, ali… – nije potrebno posebno naglašavati koliko je bitno da unosite dovoljno tečnosti, pre svega vode tokom dana – ali ako pijete vodu za vreme obroka tečnost usporava varenje tako što razblažuje stomačnu kiselinu, te će organizam apsorbovati manje hranljivih sastojaka. Preporučljivo je da vodu unosite 15ak minuta pre ili posle obroka, u stvari najbolje pre zato što ćete se onda osećati manje gladnim.