3 neverovatne slučajnosti

3. Sulude priče Edgara Alana Poa


photo
Čuveni pisac Edgar Alan Po je daleke 1838. godine objavio knjigu "Avanture Artura Gordona Pima". A reakcije čitalaca su bile toliko intenzivne da je čak i sam autor rekao da su njegove priče stvarno malo bolesne. Ali ono što je čudno je da je i spomenuo da su nastale po istinitim događajima.

A postaje čudno

Postaje čudno kada saznate da su se zaista desile po istinitim događajima. Ali onim koji će se tek dogoditi.

U jednoj od priča autor opisuje brod u nevolji na kome posada ostaje bez hrane. Gladni i napušteni odlučuju da pojedu brodskog malog od palube po imenu Richard Parker.

I onda 46 godina kasnije, zaista se dešava nesreća u kojoj se zaista našao jedan brod i to Mignonette. Na kome su mornari zaista glasali i odlučili da pojedu malog od palube. Slučajnost? Možda. A znate kako se zvao taj mali? Richard Parker i zaista je imao 17 godina. I dalje mislite da je slučajnost? Čitajte dalje pošto tek postaje ludo.

2. Priča o Titaniku pre Titanika

Nekih 100 godina pre nego što je snimljen film Titanik, napisana je knjiga  Futility, or the Wreck of the Titan. Objavio je ne baš poznati Morgan Robertson. Pored toga što je bila stvarno očajna, ona je u velikoj meri opisala potapanje Titanika i to 14 godina ranije.

A postaje čudno

Čim vidite korice! Tu je brod, koji stvarno liči na onaj pravi, a koji se zove, kakve slučajnosti TITAN. I sličnosti se nisu zadržale na koricama. Robertson je svoj Titan opisao kao "najveći prekookeanski brod", a dodao je i "nepotopljiv". Što su sve opisi karakteristični za Titanik. Oba broda su bila iste dužine, u vlasništvu britanskih kompanija i oba su potonula pošto su udarila u santu leda u Atlantiku.

Ali autor knjige nije baš sve pogodio.

On je napisao da je Titan udario u santu leda 400 milja od Njufaundlenda pri brzini od 25 čvorova, dok je pravi Titanik zaista udario u santu leda 400 milja od Njufaundlenda pri brzini od 22.5 čvorova. Koji promašaj ha!

1. Nadrealisti predvideli, pa sve…

Prošlo je više od 30 godina od početka rada legendarnog satiričnog TV serijala bivše Jugoslavije Top Lista Nadrealista.

Ali ono što je zaista čudno je bizarna preciznost sa kojom su Nadrealisti godinama unapred predvideli događaje u BiH, bivšoj Jugoslaviji, a i šire.

Recimo segregaciju dece po religijskoj ili etničkoj pripadnosti koja se u seriji dešava u obdaništu ironičnog imena „Složna braća".

A danas u Bosni imamo obdaništa i škole u kojima su deca podeljena na srpsku, bošnjačku i hrvatsku, i razdvojeno ih obrazuju po različitim programima koji su prilagođeni nacionalnim standardima, a posebno po pitanju istorije, geografije, veronauke i maternjeg jezika.

A kada smo kod maternjeg jezika u jednoj od epizoda nadrealisti su nekih 10 godina ranije pričali o lingvističkom otkriću koje ukazuje da je srpskohrvatski jezik zapravo 6 različitih jezika. Podsetite se, nećemo ni da vam objašnjavamo kako je danas pošto već i sami znate:



 

A postaje čudno

Postaje čudno kada vam otkrijemo da su još 89. godine najavili kantone u BiH u jednoj epizodi. Sve bi bilo ok da u to vreme niko na ovim prostorima nije imao blage veze šta su to kantoni. Nekoliko godina kasnije oni su i službeno uspostavljeni, tačnije 1995. posle Dejtonskog sporazuma.

A postaje STVARNO čudno

Postalo je stvarno čudno kada smo pre par meseci shvatili da su predvideli i nemire u Švedskoj.


 

 

Klikni Like da i drugi vide!

bitsyu