Istraživači američkog Univerziteta Kornel su primetili da buka tokom vožnje avionom može da utiče na percepciju hrane koju jedemo.
Istraživanje je doprinelo razumijevanju takozvane multisenzorne percepcije i pokazalo je da i zvučni podražaji imaju ulogu u doživljaju ukusa, piše portal Vitamini.
Konkretno, primećeno je da zvukovi putničkih aviona, koji često prelaze 85 decibela, utiču na smanjenje osetljivosti na slatko i na povećanje osetljivosti na takozvani "peti ukus" koga mnogi opisuju kao puni, mesni ukus.
"To saznanje moglo bi da pomogne u prilagodjavanju jela koja se poslužuju u avionima, a koja putnici često kritikuju", kažu stručnjaci.
Neke kompanije tu činjenicu već uzimaju u obzir pa je tako, na primer, jedna nemačka aviokompanija primetila je da je medju putnicima sok od paradajza podjednako popularan kao i pivo.
Istraživanje toga je pokazalo da pritisak u avionima utiče na ukus soka od paradajza.
Međutim, istraživanje nudi dodatno objašnjenje, a to je da je za sok od paradajza poznato da sadrži aminokiselinu glutamat koja utiče na "peti ukus" pa ugodan ukus tog soka dolazi do većeg izražaja tek u avionu.