Da li ste raspoloženi za malo mozganja? Recimo za rešenje čuvenog i kontroverznog Monty Hall problema, koji muči ljude već decenijama? Možda ste čuli za njega i kao problem troja vrata?
Evo kako ide.
Zamislite da ste u televizijskom kvizu. Ispred vas su troja vrata. Iza jednih je skupoceni auto koji možete da osvojite. I to tako što ćete odabrati vrata koja želite, nadajući se da je iza njih auto. I recimo odabrali ste vrata 1.
Onda voditelj (koji zna gde je auto), otvori jedna od preostalih dvoje vrata i kaže: “Iza vrata 2 nije auto. Da li želiš da promeniš svoj prvi izbor vrata ili ostaješ pri svom prvom izboru?”
Šta biste vi uradili? Da li biste ostali pri vratima 1, koja ste prvo odabrali, ili biste ipak rekli – biram sada vrata 3?
Ako mislite da je svejedno, zapravo nije.
Trebalo bi da uvek promenite izbor i odaberete preostala vrata umesto onih koje ste prvi put odabrali.
Zašto, sigurno se pitate misleći da svaka od vrata imaju jednu trećinu šanse da dobiju.
Ali to nije baš tako.
Ukoliko promenite izbor imate zapravo dve trećine šansi da ćete dobiti. Vi ste odabrali inicijalno vrata 1, koja naravno imaju 1/3 šanse da se iza njih nalazi nagrada. Dakle, vrata 2 i 3 zajedno imaju 2/3 šansi. A pošto je voditelj otvorio vrata dva, to znači da vrata tri sada imaju 2/3 šansi da osvoje nagradu.
Ovo pitanje je inače decenijama izazvalo prave polemike u stručnoj javnosti, pa čak ni neki matematičari nisu baš bili ubeđeni do kraja da bi zaista trebalo promeniti izbor. Ipak, računarske simulacije su na kraju dokazale da bi zaista trebalo promeniti izbor. Stručnjaci kažu da ova tehnika može da se koristi i u drugim situacijama kada imate mogućnost izbora…