Da li verujete da je potreba za snom jača od potrebe za hranom?
Jeste, kaže Erin Henlon, asistenkinja na univerzitetu u Čikagu. “Kada ste umorni, vaš mozak će samo zaspati, bez obzira na to koliko želite da ostanete budni.”
“Iako nam je svima jasno da je san neophodan u resetovanju organizma, konkretnu funkciju spavanja nauka još mora da istraži“, kaže Henlonova.
Nedovoljno sna povećava rizik od dijabetesa, srčanih oboljenja i depresije. Ako smo danima budni, možemo postati paranoični, razdražljivi, a nekad čak možemo videti stvari koje ne postoje.
Sa druge strane adekvatna količina sna pozitivno utiče na imuni sistem, metabolizam i da nam pomaže da ostanemo zdravi.
A to nas vraća na ključno pitanje – koliko dugo možemo da ostanemo budni.
Pa, nije baš sasvim jasno.
Verovatno najpoznatiji rekorder je Rendi Gardner iz San Dijega. On je 1964. imao 17 godina i tada je učestvovao u naučnom projektu kada je u budnom stanju izdržao celih 11 dana, tj. preko 264 sata. Kako su ga sve vreme pratili naučnici, njegov rekord se uzima kao zvaničan. Međutim, postoje priče da je u Engleskoj 1977. jedna žena bila budna čak 18 dana bez prestanka.
Drugim rečima, nauka nije u stanju da nam pruži konačan odgovor na pitanje koliko dugo možemo ostati budni, a to je možda i dobra stvar.
Koliko je štetno da pokušavamo na silu da ne spavamo, govori i podatak da je Ginisova knjiga rekorda u protekloj deceniji ukinula takmičenje za rekord u nespavanju zbog posledica.
Dakle dremnite malo…