Kako smo izbegli Treći svetski rat za dlaku

Bilo je rano jutro 9. novembra 1979. godine kada su hitno telefonom probudili Zbignjeva Bžežinskog, savetnika američkog predsednika za bezbednost.

Situacija je bila dramatična.

NORAD (Severnoamerički sistem vazdušne odbrane) je registrovao da je iz Sovjetskog Saveza upravo lansirano 250 balističkih raketa koje su bile na putu ka Americi.

Par minuta kasnije usledio je još jedan poziv. Sada je bilo 2.200 raketa u vazduhu. A to je bio jedan od sasvim mogućih scenarija Hladnog rata i naravno put ka nuklearnoj apokalipsi.

Bžežinski je ustao ali nije probudio ženu. Ionako će svi uskoro biti mrtvi, pa što je uznemiravati.

"Znao sam da ako je to istina, za pola sata, ja i svi koje volim, Vašington i drugi veliki gradovi Amerike neće postojati. I zato sam hteo da se potrudim da ne budemo usamljeni", rekao je Bženžinski svom biografu. Što je značilo da ni Sovjeti neće dobro proći.

Ipak, političar je hteo potvrdu pre nego što pozove predsednika Kartera koji bi naravno odmah lansirao rakete na Sovjetski Savez. I ranije je bilo lažnih alarma, pa je Zbignjev malo sačekao. Srećom, posle nekoliko minuta usleo je još jedan poziv koji je potvrdio da nema raketa u vazduhu i da je u pitanju bila greška.

Ali kako se to dogodilo?

Kriv je maleni kompjuterski program. Koji je služio za simulaciju napada. Greškom, on je poslao signal kroz mrežu da se napad zaista događa.

Iako predsednik nije odmah obavešten američka i kanadska vojska su već počele primere za kontranapad. Deset strateških bombardera je bilo na pisti spremno da poleti.

Posle ovog incidenta NORAD je izgradio nove računarske sisteme u vrednosti od 16 miliona dolara koji su sprečili javljanje lažnih alarma do 1981. godine.

Inače, postoji slična priča ali sa druge strane gvozdene zavese o kojoj smo već pisali. Pročitajte kako je jedan Sovjetski oficir spasao Zemlju uništenja.  photo via

bitsyu