![samsung-galaxy-s25 samsung-galaxy-s25](https://www.dominomagazin.com/wp-content/uploads/2025/02/samsung-galaxy-s25-696x391.jpg)
Novi Samsung Galaxy S25 im dizajn skoro pa identičan kao prošle godine. Ipak ima nekih malih razlika.
Zapravo, S25 izgleda bolje nego ikada. Ako zamišljamo neki savršeni pojam pametnog telefona, pa to bi bilo vrlo blizu ovako nečemu – metalne lajsne ravnih ivica, staklo napred i nazad, zaobljeni ćoškovi. Da li ste pomislili na iPhone? Mi jesmo i sasvim je jasno da Samsung Galaxy S serija nikad više nije podsećala na ljutog konkurenta.
I praktično, jedina razlika je deo sa kamerama. Ovde su tri objektiva, postavljena odvojeno uz mali otvor za blic.
Leđa su od stakla, u sivom mat finišu.
Jedini detalj koji ćete primetiti i koji remeti ovu skoro savršenu simetriju su useci za antene na lajsni. Ona je inače urađena od aluminijuma. U pitanju je ojačani Armor aluminum 2 koji je dodatno ojačan kako bi što bolje zaštitio ekran i staklo pozadi. Sa obe strane je Gorilla Glass Victus 2.
Telefon ima 162 grama, veoma je tanak, lagan i sasvim prijatan za držanje u ruci, što je definitivno pomak u odnosu na neke prethodne modele iz Samsunga. Ako pažljivo pogledate, lajsna nije sasvim simetrična, odnosno donje ivice su blago zaobljene. To se skoro ni ne primećuje vizuelno ako ne pogledate baš pažljivo, ali u velikoj meri doprinosi ergonomiji. To nam ukazuje da se Samsung baš vodio računa o detaljima, ali i čuo korisnike koji su se izvesno žalili na donekle neudoban osećaj u ruci.
Galaxy S25 ima IP68 sertifikat otpornosti na vodu i prašinu što znači da je otporan na 1.5 metara dubine u trajanju od 30 minuta. Dakle, dolaze u obzir i jednostavne podvodne fotografije preko leta.
Dakle, iako će neko reći da je dizajn već dosadan, mi se po prvi put nećemo složiti. Izgled, osećaj i izrada su zaista vrhunski i teško da može bolje od ovoga bar u nekom klasičnom smislu.
Dijagonala ekrana je 6.2 inča. I zaista je očigledno manji od većine modernih uređaja. Ali, tako se dobija telefon odličnih dimenzija koji će lako stati u džep, torbicu pa i manje ruke. Zapravo, nešto stariji kornici će se prisetiti modela od pre par godina koji su bili mali, lagani i vrlo zgodni.
Ekran je naravno LTPO AMOLED. Osvežavanje je do 120Hz uz 2600 nita osvetljaja. Rezolucija od 1080 x 2340 piksela je više nego dovoljna i pruža 416 tačaka po inču. Samsung, kao veliki proizvođač ekrana definitivno za svoje telefone ostavlja posebno kvalitetne displeje pa je tako i ovde. Slika, boje, oštrina i uopšte korisničko iskustvo su bolje nego na papiru. Vrhunski je prikaz na ekranu, pikseli se nikada neće videti, nema treperenja, nema crvenih očiju. Zaista, osećaj je odličan.
Čitač otiska prsta je ispod ekrana i to na logičnom mestu nešto više i radio je super brzo, za šta je zaslužna ultrazvučna tehnologija.
Kada je kamera u pitanju, bar po karakteristikama nema puno promena u odnosu na prošlogodišnji model.
Tri su objektiva sa zadnje strane i to široka kameru od 50 megapiksela, ultraširoka od 12 megapiksela i telefoto kameru od 10 megapiksela. Selfie senzor je od 12 megapiksela. Sve je isto je i na modelu S25 Plus inače.
Žižne daljine su 13mm, 24 i 67mm, što znači da telephoto objektivonm dobijate nešto manje od 3x povećanja. Tu je telephoto mogao da bude i nešto veći.
Aplikacija je tipična Samsungova, odnosno spartantski svedena i stvarno bismo voleli da tu vidimo neke dodatke za lakše kreiranje sadržaja, poput režima duge ekspozicije ili nekih unapred pripremljenih templejta za shorts ili video blogove.
Ali, to je Samsungov pristup već godinama i tako je kako je.
Što se tiče kvaliteta snimaka oni su verovatno najpribližniji fotografijama koje biste dobili na iPhone uređajima. Sve tri kamere daju identičan kolorit, prirodne boje, dobru oštrinu. Čini se da je Samsung malo smanjio kolorit na svojim telefonima ove godine pa će sve biti realnije. To smo primetili prilikom testiranja modela S25 Ultra a tako je i ovde. Izoštravanje je takođe nešto manje intenzivno, pa je rezultat prirodan izgled snimaka. Možda će neki drugi brendovi pružiti atraktivnije kadrove na prvi pogled, ali Samsung se okrenuo realnijme izgledu i isto to rade iPhone, Pixel pa i Galaxy modeli i pozdravljamo tu odluku.
Portretni režim radi baš dobro i istaći će tačno ono što treba i vrlo retko grešiti.
Što se tiče poboljšanja u odnosu na S24 seriju, ona nisu velika i tiču se obrade kadrova pa je sve još realnije uz nešto više detalja. Ipak razlike nisu previše velike da budemo iskreni.
Meni se dopalo zato što će snimci na sve tri kamere, od ultraširoke, glavne pa do telephoto izgledati isto – istog tumačenja boja, oštrine i kvaliteta i to baš retko viđamo na telefonima danas.
Voleo bih ipak da vidim nešto više detalja i oštrine na glavnoj i telephoto kameri i tu S25 očigledno zaostaje za S25 Ultra modelom ali i drugim flagship modelima vodećih brendova, tako da po kvalitetu kamere S25 više odgovara nekim modelima jače srednje klase od ove godine nego flagshipu. Doduše i cena mu je niža, bar u odnosu na trenutno najskuplje Pro i Ultra modele.
Naravno, tu su i AI dodaci za obradu fotografija i Samsung je tu čini nam se najdalje stigao.
Tako možete da uklonite neželjene objekte i promenite kadrove. Naravno, možete i da docrtate element koji želite a veštačka inteligencija će ga ubaciti na fotografiju. Još jedna razlika koja se tiče veštačke inteligencije su noćni video zapisi. I neverovatno je koliko dobro izgledaju.
Takođe, Samsung je predsstavio posebnu aplikaciju Expert Raw. Za naprednije fotografe ovo će biti baš dobrodošla inovacija kojom se lako pristupa kompleksnijim mogućnostima kamere, poput virtuelne blende.
Od ostalih AI noviteta tu je recimo i nova alatka pod nazivom AI Select koja prati šta radite na ekranu i predlaže radnje kao što su sumiranje ili prevođenje teksta.
Google-ov Gemini je dodatno ugrađen u interfejs Galaxyja i može da se pozove dugim pritiskom na bočno dugme za napajanje i odgovori na pitanja kao virtuelni pomoćnik. On takođe podržava srpski i to mu je velika prednost u odnosu na recimo opcije AI prevođenja u okviru telefona koje još uvek nemaju podršku za naš jezik.
Telefon pokreće Qualcomm Snapdragon 8 Elite čipset i tu nema šta mnogo da se kaže osim da je u pitanju verovatno najbolji procesor za mobilne telefone trenutno. Uz 12GB RAM i 256 GB memorije sve je radilo baš kao što i očekujemo – brzo i stabilno. Na telefonu je Android 15 uz One UI 7 uz garantovanih 7 godina unapređenja. I Samsung je tu bez premca što se odnosi i na sam operativni sistem koji radi vrhunski uz izuzetno korisničko iskustvo i bez ikakvih problema i bagova. Samsung je tu i dalje zaista šampion.
Pred kraj dolazimo do baterije. U pitanju je lijimuska baterija od 4.000 mAh, što deluje malo u odnosu na konkurenciju. Ipak, telefon je izdržao jedan i po dan bez problema.
S25 podržava punjenje od 25 wat, što je čak i za Samsung malo. Za pola sata na punjaču dobićete nešto manje od 50 posto baterije dok će za 100 posto biti potrebno oko sat i po. Bilo bi lepo da vidimo i silicijum karbonske baterije na nekim sledećim modelima. Punjač se očekivano ne dobija u kompletu, baš kao ni zaštitna folija na ekranu, niti maska. Barem je podržano bežično punjenje od 15 wati.
A kakvi su subjektivni utisci?
Vrlo ozitivni zapravo. Male dimenzije, lagano ali moćno urađeno kućište i odličan ekran su ono sa čime dolazimo u direktan dodir. Iako su tu unapređenja skromna ima ih a osećaj koji S25 pruža je izvrstan. Da li su razlike u odnosu na prošlu godinu velike? Naravno da nisu i ako imate model S24, svakako ovo nije za vas.
Sa druge strane, unapređenja u domenu veštačke inteligencije su brojna ali i diskretna. Odnosno, ako želite možete da ih koristite, ali ako niste raspoloženi, neće vam iskakati na svakom ekranu.
Dobre kamere, solidno trajanje baterije i besprekoran korisnički interfejs su ono što izdvaja ovaj model uz naravno prestižan brend, što je mnogima itekako važno.
Cene u Srbiji su iste kao prošle godine, pa S25 sa 128 GB memorije košta 105.000 dinara dok je verzija sa 256GB memorije 115.000 dinara.