Kako prati peškire? Mikrobi i gljivice baš vole da se razbaškare na peškirima. Ima ih na našem telu, na stvarima oko nas, u vazduhu, vodi ma, svuda i lako se prenose na peškire. Treba li da se sekiramo zbog toga i kako sprečiti da mikrobi i gljvice sa peškira utiču na naše zdravlje? Važno je znati koliko često ih i kako prati.
Izvesno je da su mokri, vlažni peškiri sigurno utočište za bakterije. Peškiri za ruke i oni koje koristimo u kuhinji brže se i lakše kontaminiraju. Treba izbegavati deljenje peškire sa drugim ljudima.
Na pitanje koliko često treba prati peškire stručnjaci za bbc.com odgovaraju da zavisi od toga ko ih koristi. Ako ih koristi bolestan čovek treba ih prati svakodnevno. Normalno je da se peru jednom nedeljno, neki to čine čak i dva puta.
Jedno istraživanje u Velikoj Britaniji pokazalo je da trećina ispitanika pere peškire jednom mesečno. Neki to čine samo jednom godišnje. Nije li to malo previše ako znamo da na čovekovoj koži živi oko 1000 vrsta bakterija pored drugih gljivica i virusa. Mnoge su dobre i pomažu zaštiti organizma od infekcija. Ali su neke opasne i izazivaju brojne bolesti i infekcije.
Zato treba znati i ovo.
Pranje peškira na višim temperaturama je poželjnije kao i upotreba deterdženata u borbi protiv mikroba. Ako možete da ih sušite na suncu onda ste srećnik a vaši peškiri će biti najpoželjniji za upotrebu.