Test: realme C63 & C61 – Solidni telefoni do 150 evra

realme-c61-c63-telefoni
realme-c61-c63-telefoni

Iako preskupi flagship modeli dobijaju najviše pažnje i divljenja, zapravo će većina korisnika odabrati jeftinje telefone, a segment do 150 evra je itekako zanimljiv mnogima. I zato se trudimo da podjednaku pažnju posvetimo i ovakvim modelima. realme C61 i C63 su vrlo slični uređaji, izgledaju skoro identično, imaju isti čipset, bateriju i punjenje.

realme za oba telefona kao glavnu osobinu ističe veliku izdržljivost kućišta i komponenti, što znači da bi oba uređaja trebalo da rade nekoliko godina bez problema. A korisnicima u najnižem cenovnom segmentu to itekako jeste bitno.

Razlika u dizajnu se vidi na leđima, pa je tako ona kod modela C63 urađena od veganske kože, dok je na jeftinijem od polikarbonata. I zaista, skuplji lepše stoji u ruci, bolje izgleda i asocira na telefone srednje klase. Ovo je verovatno jedini telefon u ovom segmentu koji ima eko kožu sa zadnje strane. Za prefinjeniji izgled tu su i metalni prstenovi oko kamera, što upotpunjuje ovaj utisak. C61 sa druge stane ima plastična leđa, ali su i ona urađena u posebnoj tehnici pa deluju sasvim pristojno.

Nema stereo zvuka, a jedan drajver se nalazi sa donje stane. On jeste poprilično glasan, pogotovo kod modela C63, što i realme ističe kao značajno unapređenje. Više basa ćete dobiti na skupljem modelu, ali uz donekle prigušen zvuk, kao iz kutije, dok je on kod modela C61 tiši, uz manje basa ali lepše definisan, pa je teško odrediti koji je bolji izbor na tom planu.

Kućište je kod oba modela sertifikavano po IP54 standardu što znači da će telefoni biti otporni na prašinu i prskanje vodom, što je pohvalno pogotovo za ovako jeftine modele.

Telefon ima 7.74 mm, odnosno uočljivo je tanji od konkuretnih modela. Ipak, imajte u vidu da je zbog velikog ekrana i većeg okvira oko njega ovo poprilično velik uređaj i osobama sa manjim šakama neće biti lako da ga koriste jednom rukom.

Ekran je kod modela C63 dijagonale 6.75 inča a kod modela C61 6.74 inča uz istu rezoluciju od 720 x 1600 piksela. Maksimalan osvetljaj oba LCD ekrana je 560 nita a iako te karakteristike nisu napredne ni u kom smislu, u praksi su ovi ekrani bili sasvim pristojni za normalno svakodnevno korišćenje. Osvežavanje je 90 Hz a realme je telefone opremio sa dva svetlosna senzora kako bi se osvetljaj bolje prilagodio okruženju. Velika dijagonala i solidna oštrina uz prirodne boje su pohvale a osim nešto tamnije slike nema se mnogo šta zameriti. Za veliku većinu korisnika, ekrani na oba modela će biti više nego dovoljni. Iako na papiru imaju identične karakteristike, čini nam se da je ovaj na C63 imao za nijansu svetliju i kontrastniju sliku.

Ekran će moći da se koristi i sa vlažnim prstima, što je do nedavno bilo rezervisano za srednju klasu.

Još jedan detalj, koji podseća na skuplje modele je Mini Capsule 2.0, koja će se pojaviti uz gornju ivicu po ugledu na iPhone Dynamic Island. Različita obaveštenja možete da dobijate preko kapsule, od podataka o vremenu, muzici, bateriji ili pređenim koracima i to je zaista i korisno i atraktivno i realme je tu napravio pun pogodak.

Oba telefona imaju samo jedan objektiv sa senzorom od 50 megapiksela i otvorom blende F1.8 i formata 1/2.5 inča. Nismo pronašli podatak o žižnoj daljini ali nam se čini da je bliža ultraširokoj nego širokoj i više bismo voleli da vidimo veću žižnu daljinu ipak. Aplikacija kamere je sasvim svedena, sa osnovnim ali dovoljnim funkcijama. Tako dobijate mogućnost zamućenja pozadine prilikom snimanja portreta, snimanja panorame, slow mo ili noćnih kadrova. Podržan je i pro režim kao i snimanje u punoj rezoluciji od 50 megapiksela, iako nismo primetili veliku razliku u detaljima i oštrini kada se koristi.

Kvalitet snimaka je dovoljno dobar po danu i uz lepo pozadinsko svetlo. Čak i mračniji kadrovi će biti solidni ako držite stabilno telefon i niko ne skače u kadru. Ipak, problem jesu scene u kojima ima i tamnih i svetlih delova kada će se algoritam sasvim zbuniti i rezultati će biti loši.

Dakle, ako je svetlo ujednačeno, ne koristite digitalni zum i sve stoji mirno, možete da dobijete atraktivne snimke. U ostalim situacijama će sve biti nešto teže.

Aplikacija radi solidno brzo ali ima čudih detalja. Recimo digitalno zumiranje je na prilično nepristupačnom mestu i velika je šansa da ćete prstima prekriti objektiv. Možda je realme tako i hteo da demotiviše korisnike da ga ne koriste zbog očiglednog gubitka kvaliteta.

Video snimci su u redu, ali zaista samo za osnovne potrebe dok selfie kamera zadovoljava.

Portretni mod je bio dosta dobar, iako se činilo da će algoritmi sve ulepšavati, blagim blurovanjem lica da bi se dobili atraktivniji ili recimo više arti snimci.

Oba telefona imaju isti čipset i to Unisoc Tiger T612 sa osam jezgra napravljen u 12 nanometarskom procesu. Po Antutu skoringu, ovaj procesor je otprilike na nivou Snapdragon 670 predstavljenog pre 6 godina. Razlika između dva modela je što C63 ima više memorije odnosno konfiguraciju 8GB sa 256 GB dok C61 ima 4GB sa 128 GB RAM-a i memorije. U praksi nema velike razlike u brzini i sposobnostima dva telefona.
realme je telefone opremio virtuelnim RAM-om koji bi trebalo sve da ubrza a navode i da će sve raditi mesecima podjednako brzo i stabilno kao i prvog da a za to su dobili i potvrdu TÜV SÜD.

U praksi, uobičajeni zadati rade dosta dobro. Prelazak između aplikacija je nešto sporiji ali nema tu nekih velikih kočenja i zastoja. Youtube, društvene mreže, browser, google mape ili mail rade korektno, dok je kod igara dolazilo do usporavanja a neke nisu ni htele da se puste.

Dakle, ovo nije telefon kojim će gejmeri, pa makar i oni najmlađi, biti zadovoljni. Za one starije, koji neće koristiti zahtevne aplikacije, ne bi trebalo da bude problema, dokle god se zadovoljavaju najosnovnijim stvarima.

Oba modela imaju bateriju od 5.000 mAh uz podržano brzo punjenje od 45 wati i to je skoro sigurno najbolje što može da se dobije u ovoj klasi. Za punjenje do sto posto potrebno je oko 80 minuta a do 50 posto svega 30. Inače punjač više nećete dobiti u kutiji i tako je u celoj Evropi, ali srećom maskice su tu. Telefoni će lako izdržati dan i po uz jedno punjenje. realme inače ističe da su oba podela pravi šampioni izdržljivosti i da su prošli rigorozno testiranje u svakakvim uslovima od padova i udaraca do temperaturnih šokova i sve će to preživeti.

Pa, da li će biti dovoljni prosečnom korisniku? Ekran sigurno hoće, kamera verovatno, uz dovoljno svetla. Ako ne planirate da se igrate, ovi telefoni su solidna kupovina u najnižem segmentu.

REALME C63 se prodaje po ceni od 23.339 dinara dok je REALME C61 17.779 RSD dinara. Oba modela imaju dodatni popust do kraja septembra pa je C63 20.999 dinara a C61 15.999..

bitsyu