Deca su naše najvrednije blago! Njihova bezbednost i sigurnost su prioritet svima. Nažalost, istraživanja pokazuju da su mlađani putnici i dalje nedovoljno zaštićeni u saobraćaju. Tako rezultati istraživanja u 2022. godini govore da se samo 61% dece u Srbiji prevozi uz korišćenje dečijih zaštitnih sistema.
U našoj zemlji je u periodu 2018-2022. godine u saobraćaju život izgubilo 59 dece, a skoro polovina njih je smrtno stradalo u svojstvu putnika u vozilu. Jedan od osnovnih ciljeva Nacionalne strategije bezbednosti saobraćaja Republike Srbije za period 2023-2030. godine je da do 2030. nema poginule dece u saobraćaju.
Bezbednost dece u saobraćaju odgovornost je čitavog društva i svaki doprinos ovoj temi, kako na nivou institucije, tako i na nivou pojedinca značajan je za unapređenje stanja bezbednosti dece u saobraćaju.
Do kada deca moraju da sede na zadnjem sedištu?
U saobraćaju postoje pravila koja se moraju poštovati, a regulisana su opštim pravnim aktom države. Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima Republike Srbije uređuje se pravila saobraćaja i ponašanje učesnika u saobraćaju na putu. Takođe i ograničenja, signalizacija, znaci, nadležnosti i odgovornosti subjekata saobraćaja, kao i naredbe kojih se moraju pridržavati svi učesnici u saobraćaju.
Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima (ZOBS) u Srbiji nalaže da je obavezno prevoziti u dečijem auto-sedištu mlađanog putnika do njegove 12. godine ili dok ne dostigne visinu od 135 cm. I u zemljama u okruženju, kao i u EU, važe slični propisi.
Član 31 ZOBS kaže da u motornom vozilu na prednjem sedištu ne sme da se prevozi dete mlađe od 12 godina, kao ni lice koje nije sposobno da upravlja svojim postupcima. Dete niže od 135 cm prevozi se vezano u odgovarajućem homologovanom bezbednosnom sedištu, koje je pričvršćeno za vozilo u skladu sa deklaracijom proizvođača vozila, odnosno proizvođača bezbednosnog sedišta, osim u vozilima za javni prevoz putnika.
Izuzetak su mlađani putnici do 3 godine, koji se mogu prevoziti na prednjem sedištu (mestu suvozača) ukoliko su u svom dečijem sedištu koje je okrenuto suprotno od pravca kretanja vozila, kada vozilo nema ili je isključen (deaktiviran) bezbednosni vazdušni jastuk.
Navodi se i da dete starije od 4 godine može se prevoziti vezano sigurnosnim pojasom vozila uz upotrebu homologovanog bezbednosnog podmetača, ukoliko visina mališana omogućava bezbedno vezivanje i ako na mestu gde sedi postoji ugrađen naslon za glavu.
Vozač koji ne poštuje ovaj zakon može biti kažnjen novčanom kaznom, a broj kaznenih poena koji mu se dodeljuju zavisi od težine prekršaja.
Znači, korišćenje dečijih auto-sedišta je obavezno za male putnike do 12 godina starosti, a neophodna visina mališana za vožnju bez auto-sedišta je 135 cm. Deca mlađa od 12 godina koja su niža od 135 cm moraju biti smeštena u odgovarajuće auto-sedište koje je prilagođeno njihovoj visini i težini, jer je sam pojas u vozilu prvenstveno napravljen za osobe više od 150 cm, te deci neće pružiti neophodni nivo bezbednosti. Takođe, pre 12. godine mališani ne smeju da se voze na prednjem sedištu auta (na mestu suvozača)!
Godine 2023. usvojene su izmene ZOBS, a među njima je represivna mera koja prvi put predviđa opciju privremenog oduzimanja vozila do pravosnažnog okončanja sudskog postupka protiv vozača. Bez četvorotočkaša može ostati osoba po navedenih 18 stavki, između ostalog zbog vožnje sa 1,2 promila alkohola u krvi, odbijanje alkotesta, ali i prevoza deteta mlađeg od 12 godina na mestu vozača ili mestu koje nije predviđeno za sedenje, poput prtljažnika, zadnje police, instrument tabli i slično!
Opšte je poznato da je za decu najbezbednija vožnja u auto-sedištu, pogotovo okrenutim u suprotnom smeru od kretanja vozila, jer ona pružaju maksimalnu zaštitu, naročito kada dođe do sudara. U sedištima unazad gotovo svako dete počinje da putuje automobilom. Pojedinci misle da su ona namenjena samo za novorođenčad i bebe. No, to nije tačno. U auto-sedištima okrenutim ka zadnjem delu vozila mogu se prevoziti i starija deca. Pozicioniranje okrenuto unazad je važno za bebe čija kičmena moždina još nije okoštala (pretvorena iz hrskavice u kost). Treba im više podrške za glavu, vrat i kičmu kako bi zaštitili svoja delikatna tela. U slučaju sudara, auto-sedište okrenuto unazad štiti celo telo bebe apsorbujući udarce. Sedište „grli“ i podržava svaki deo vaše bebe, a ne samo kontaktne tačke sigurnosnog pojasa. Ovo je ključno za bezbednost vašeg deteta u sudaru!
Nažalost, dosadašnja istraživanja pokazala su da u Evropi svakih šest minuta neko pogine na putevima. Saobraćajne nesreće su vodeći uzrok smrtnosti kod dece i mladih od 5 do 14 godina, prema podacima Svetske zdravstvene organizacije! U Srbiji, u proseku godišnje u vozilu život izgubi skoro šestoro dece i bude povređeno oko 765, što znači da svakog dana bude povređeno dvoje dece u saobraćajnim nezgodama.
U Srbiji najviše dece u saobraćaju nastrada u svojstvu putnika. Prema podacima istraživanja Agencije za bezbednost saobraćaja u periodu 2018-2022. u svojstvu putnika u vozilu poginulo je 29 dece, dok je povređeno 3.828, od kojih je 275 zadobilo teške telesne povrede. Ova poražavajuća statistika je najviše zbog nekompletne upotrebe sistema zaštite za decu – dečijih auto-sedišta i sigurnosnih pojaseva. Pored toga, treba napomenuti i nedovoljnu svest roditelja o značaju korišćenja dečijih auto-sedišta i zaštitnih pojaseva kada se mlađani putnici prevoze u vozilu. Dodatni problem je i to što pojedini roditelji iako koriste auto-sedište za dete, nemaju informaciju o pravilnoj postavci i upotrebi. Zatim, brojni su primeri i da ne vezuju mališana uvek kada putuju, ili pak nemaju auto-sedište za svu decu…
U pomenutom petogodišnjem intervalu, posmatrano po godinama uzrasta, najviše poginule dece putnika je uzrasta 8 godina. Ovakav podatak se može dovesti u vezu sa periodom kada roditelji počinju da se odnose prema deci kao da su „odrasle“ osobe, s obzirom da više nisu „prvaci“, i odobravaju vožnju bez korišćenja sigurnosnog pojasa. Broj povređene dece koja su zadobila teške telesne povrede u svojstvu putnika raste sa porastom broja godina starosti. Najmanje teških telesnih povreda su zadobila deca mlađa od 8 godina (33%), a najviše starija deca, između 10 i 14 godina (67%).
Prema mesečnoj raspodeli može se uočiti da deca u svojstvu putnika najviše stradaju u letnjim mesecima, odnosno u periodu godišnjih odmora i školskog raspusta. Istraživanje je pokazalo i posledice koje su zadobili mlađani putnici u zavisnosti od sistema zaštite koju su imali u putničkom vozilu u trenutku nezgode, prema podacima koje evidentiraju policijski službenici na uviđaju. Način evidentiranja podataka od strane policije ne podrazumeva nužno i procenu pravilnog korišćenja dečijeg sedišta/pojasa u trenutku nezgode, već samo da li je dete prevoženo u auto-sedištu, odnosno koristilo pojas. Prema tim podacima 7 dece je poginulo i nešto više od 300 je povređeno, a da nisu koristili sigurnosno sedište ili pojas.
Vodite računa o svojoj deci i omogućite im da se voze bezbedno. Poštujte zakon. Ne žurite da ih okrenete u njihovim sedištima u smeru kretanja vozila. Nemojte udovoljavati svakoj njihovoj želji, pogotovo ne onoj da ih smestite na prednje sedište ako još nisu ispunjeni zadati uslovi za to. Neka uživaju u svom detinjstvu, koje treba da bude što bezbrižnije, a u saobraćaju bezbedno, sigurno i udobno.
Autor: Sigurna beba
Korišćeni podaci Agencije za bezbednost saobraćaja Republike Srbije