Kokice su najzad razotkrivene

Dva mlada francuska naučnika najozbiljnije su se pozabavila zanimljivom metamorfozom kukuruza u kokice.
 
Fizičari Emanuel Viro i Aleksandr Ponomarenko su proučavali ne samo trenutak pucanja opne zrna kukuruza, koji se, kako su ustanovili, događa kada temperatura dostine 180 stepeni Celzijusa, već su analizirali i fenomen poskakivanja kokica kao i karakterističan zvuk koja ona ispušta.

Ceo proces – pucanje opne, poskakivanje i izbijanje skroba, odigrava se u stotom delu sekunde, navode istraživači čija je studija objavljena u časopisu Royal Society Interface.

Viro i Ponomarenko su detaljno pratili svaku fazu ovog začudjujućeg preobraženja kako bi razumeli njegovu naučnu osnovu. Koristeći ultra brze kamere, koje snimaju 2.900 kadrova u sekundi, oni su posmatrali zrna kukuruza kokičara u toku zagrevanja.

Čim je temperatura prešla iznad 100 stepeni Celzijusa, vlaga unutar zrna počela je da se pretvara u paru, a kada je dostigla 180 stepeni, pritisak u zrnu bio je oko 10 puta veći od atmosferskog pritiska na nivou mora.

Izložen ovakvom stresu, zrno kreće da puca, a skrob da se širi, izbijajući kroz raspuknutu opnu.

Naučnici su ustanovili da se na 170 stepeni Celzijusa samo 34 odsto zrna kukuruza raspukne, dok se na 180 stepeni Celzijusa čak 96 odsto pretvori u slasne kolice.

"Otkrili smo da 180 stepeni Celzijusa prestavlja kritičnu temperaturu, i to bez obzira na veličinu i oblik zrna", kazao je za AFP Viro, istraživač sa Politehničke škole u Parizu.

On i Ponomarenko su zatim pažnju posvetili "plesu" kukuruza, tj. načinu poskakivanja kokica u zagrejanoj šerpi. Prvo što su primetili na tek otvorenoj opni je pojava strukture nalik nozi.

Ustanovili su da iz zrna, u kontaktu sa vrelim dnom šerpe, naglo izbija skrobna "noga" , kao da izvodi šut, te šalje zrno od nekoliko milimetara do nekoliko centimetara u vazduh.

"Tako nastaje misteriozni i fascinantni skok kokice", navode u svojoj studiji istraživači koji su na kraju analizirali i karakteristični zvuk popkorna.

Otkrili su da on nije izazan poskakivanjem kokice, jer se on oglašava mnogo ranije.

Naučnici su zaključili da je je ovaj zvuk izazvan naglim, brzim ispuštanjem vodene pare iz zrna.

Nakon pucanja opne, usled pada pritiska unutrašnjost zrna pretvara se u akustični rezonator.

bitsyu