Izgubljen telefon. Skoro svima nam se desilo da budemo u toj situaciji. Ali izgubljen ili ukraden telefon može da se pronađe. Evo šta bi odmah trebalo da uradite.
Za početak ne paničite. Znamo da vam je telefon veoma važan i da ste bez njega izgubljeni, ali sada imate posla koji treba da uradite pa bi bilo bolje da se smirite.
Što brže reagujete veća je šansa da ćete povratiti telefon.
Kako pronaći izgubljen telefon
Ako ne znate gde ste ostavili telefon prvo što bi trebalo da uradite je da uz pomoć drugog telefona, tableta ili računara aktivirate opciju Find My Device na Android uređajima ili Find My iPhone za Apple uređaje. Naravno ukoliko znate gde je telefon otrčite što pre kako biste ga pronašli pre drugih.
Uz pomoć aplikacije videćete gde se fizički nalazi uređaj i probajte da ga pronađete. Ukoliko je telefon izgubljen i neko ga je pronašao, samo okrenite vaš broj telefona i nadajte se da će se neko javiti i vratiti vam telefon dok je još baterija puna i pronalazač nije smislio da bi mogao i da zadrži telefon. Dakle, ključno je da što pre odreagujete i probate da ili sami pronađete telefon ili se nadate da će se neko javiti i dati vam vaš dragi mobilni.
Nažalost, postoji mogućnost i da je telefon ukraden. U tom slučaju potrebno je da zaključate uređaj i to što pre.
iPhone telefone zaključuvate opcijom Activation Lock. Tako će telefon biti neupotrebljiv bez vašeg Apple ID naloga i šifre, odnosno lopov neće moći da ga resetuje i proda. U tom slučaju bi mu se više isplatilo da od vas dobije skromnu nadoknadu i vrati vam uređaj a to možete i da mu poručite preko poruke na zaključanom ekranu.
Adresa za pronalaženje i zaključavanje uređaja je icloud.com/find. Tu ćete iPhone označiti kao izgubljen i moguće je poslati poruku poštenom nalazaču preko iste aplikacije.
Možete da zaključate i Android uređaj na daljinu ali uređaj mora da bude uključen i da ima pristup internetu da bi lociranje bilo uspešno. Uradite i to na adresi android.com/find . Ako je telefon uključen i zakačen na net biće prikazana njegova lokacija. Ako je isključen dobićete prikaz poslednje lokacije gde je telefon ostavio trag.
Google Find My Device ima i funkciju aktiviranja zvuka. Telefon će zvoniti pet minuta maksimalnom glasnoćom, čak i ako je zvono utišano ili je na vibraciji. Možete da na telefonu upišete broj koji je potrebno da pronalazači pozovu ili čak napišete poruku na ekranu da će na primer pronalazač dobiti nagradu. Fino je i što će podatak da je uređaj lociran biti ispisan na telefonu što bi lopove moglo da motiviše da se prave kako su pošteni nalazači. Na kraju, tu je i mogućnost brisanja svih podataka sa telefona. Čim telefon bude uključen svi podaci će biti zauvek obrisani. To se ne odnosi na sadržaj sa SD kartice pa obratite pažnju šta snimate na nju.
Ok, šta dalje, ako ništa ne pomaže i niste došli do svog izgubljenog ili ukradenog mobilnog telefona?
Ukoliko niste uspeli da dođete do telefona ni posle nekoliko sati, a vaš broj je nedostupan, verovatno ćete morati da se oprostite od uređaja. Tada pozovite mobilnu mrežu kod koje vam je broj i tražite da blokiraju karticu u slučaju da neko poželi da vam napravi velik račun a kartica nije zaključana PIN kodom.
Ako imate serijski broj i IMEI telefona možete i da se obratite policiji, iako je malo verovatno da će vam pronaći telefon.
Ni to nije sve.
U slučaju da vam telefon nije bio zaključan odmah promenite šifre na svim nalozima: mailu, Facebooku, Instagramu… zapravo, uradite to i ako vam telefon jeste bio zaključan za svaki slučaj. I naravno što pre blokirajte karticu u MTS, VIP ili Telenor. To možete da obavite telefonski ili odlaskom do neke od poslovnica.
Ukoliko ste imali dvostruku zaštitu na nekim nalozima koji vam šalju kod kao SMS poruku, moraćete da od mobilnog operatera uzmete novu sim karticu sa istim brojem. To možete u slučaju postpaid ugovora, dok kod prepaid kartica stvari nisu baš tako jednostavne. Zato se ne savetuje da 2 step verification na internet servisima koristite sa prepaid karticama.
Izgubljen telefon – Šta uraditi dok je telefon kod vas i sve je super?
Puno toga možete da uradite dok je telefon kod vas. Zapravo, morate da uradite puno toga na telefonu ako ne želite da ostanete bez važnih podataka.
Za početak, aktivirajte zaključavanje telefona. Bilo bi dobro da se i SIM kartica zaključava i da mora da se ukuca PIN kod kod svakog uključivanja telefona kako neko zlonameran ne napravi račun na vašem broju.
Druga stvar koju treba da uradite je podešavanje backupa. Bilo da imate iPhone ili Android uređaj, uključite automatsko snimanje svih podataka na Cloud. Tako nećete ostati bez fotografija i snimaka koji se čuvaju na telefonu u slučaju njegove krađe ili gubitka. Automatska sinhronizacija podataka je jednostavna i vi samo treba da je aktivirate, odnosno omogućite telefonu da sve snima na iCloud ili Google Disk. Oba servisa daju besplatne Gigabajte, ali ako vam to nije dovoljno za 1-2 dolara mesečno možete da dokupite više nego dosta dodatnog prostora za backup. I uradite to pošto su fotografje na vašem telefonu verovatno važnije i vrednije od samog telefona! Ovde su vam cene za Apple iCloud i Google Disk odnosno Google One.
Krađe i gubljenje telefona najčešći su preko leta.
Izgubljen telefon – Šifriranje podataka
I Android i iPhone telefoni omogućavaju šifriranje svih podataka. Kod većine novijih modela šifriranje svih podataka je automatski uključeno pa vi ne treba da uradite baš ništa. Možete da proverite opcijom Encrypt phone na Androidu odnosno Data Protection u Settings na iPhone telefonima.
Ipak ne zaboravite da podaci na SD karticama najčešće neće biti šifrirani i da će svako moći da im pristupi tako što izvadi SD karticu i ubaci je u bilo koji čitač. Dakle pazite da se tamo ne nalaze osetljivi dokumenti ili ONE fotke i snimci. Da, na to mislimo.
Pronalaženje izgubljenog telefona – Dodatne aplikacije
Ukoliko vam sve ovo nije dovoljno možete da instalirate i dodatne aplikacije za lociranje i zaštitu telefona. Recimo Cerberus može da komunicira čak i preko SMS poruka. Tako ćete na primer dobiti SMS kod promene SIM kartice, kada se telefon nalazi na drugoj, nepoznatoj lokaciji i slično. Cerberus može i da slika lopova, a ima i gomilu funkcija protiv krađe. Najbolje od svega je što može da se instalira tako da se to ne vidi a zapravo je sve vreme aktivan. Cena mu je 5 evra godišnje.
Još jedan popularan program je Prey koji je besplatan (uz ograničene mogućnosti) i slaće vam izveštaje u slučaju krađe, od fotografija okruženja do lokacije. Tu je i aktiviranje alarma koji ne može da se isključi i mogućnost brisanja podataka. Za neke napredne funkcije potrebno je da platiet 5 dolara mesečno.
Kako da ne izgubite telefon?
Naravno idealno bi bilo da telefon nikada ne izgubite ili da vam ga ne ukradu. Šta možete da uradite? Pa, ne ostavljajte telefon u kolima, na klupama u parku ili na stolovima u kafićima ako niste pored njega. Bilo bi još bolje da vam uvek bude u torbi kada ga ne koristite. Ali, ne u džepu koji lako može da se otvori pa će telefon biti na izvolite džeparošima. Posebno su rizična mesta gde je gužva i trenuci kada polazite sa jednog mesta. Recimo iz kafića. Uvek probajte da proverite da li je telefon kod vas pre nego što odete.
Postoji i još jedna ideja.
Možete da kupite i neku fitnes narukvicu ili pametni sat koji će vam odmah signalizirati da ste izašli iz dometa telefona. To je dosta dobra zaštita koja će vas sprečiti da zaboravite uređaj negde, pa ako vam se tako nešto dešava možete da razmislite i o toj opciji. Cene ovakvih narukvica se kreću već od pedesetak evra naviše a uz to će vam meriti puls, aktivnosti preko dana i slično…
Pogledaj i:
Telefoni sa najboljim kamerama 2020
Najbolji jeftini telefoni