11 svetskih metropola ostaje bez vode

Zbog klimatskih promena čak 11 svetskih metropola bi u skoroj budućnosti mogle da ostanu bez vode.
Prema UN izveštajima, globalna potražnja za svežom vodom će 2030. godine biti veća od 40 posto. Uzrok tome su klimatske promene, ali i ljudski uticaj, kao i rast broja stanovnika.

Evo liste gradova koji su posebno ugroženi:

Cape Town

Cape Town je trenutno u nezavidnoj situaciji jer bi mogao postati prvi veliki grad u modernom dobu koji će se suočiti sa nestankom pitke vode.

Sao Paolo

Odmah iza Cape Towna je Sao Paolo, brazilski grad koji se nekoliko puta suočavao sa nestašicom vode, pogotovo 2015. godine kada je glavni rezervoar za snabdevanje raspolagao sa samo četiri posto pitke vode.

Bangalore

Lokalni zvaničnici u indijskom gradu Bangaloreu, najvećem tehnološkom gigantu, bore se sa problemima koje izazivaju gradski kanali i kanalizacija.

Peking

Kina ima 20 posto svetske populacije, međutim, ima samo sedam posto pitke vode, a najveći problem kada je reč o snabdevanju vodom ima Peking. Kineske vlasti su pokušale taj problem rešiti kreirajući velike projekte preusmeravanja vode.

Kairo

Podaci Svetske zdravstvene organizacije ukazuju na to da je Egipat država sa najvećim brojem smrtnih slučajeva kada je reč o trovanju zagađenom vodom. UN procenjuje nedostatke vode u ovoj zemlji do 2025. godine, pogotovo u Kairu.

Džakarta

Kao većina gradova u Indoneziji i Džakarta se suočava sa čestim podizanjem rečnih nivoa. Međutim, najveće probleme u Džakarti je prouzrokovao ljudski uticaj zato što blizu 10 miliona stanovnika u ovom gradu ima pristup vodovodnoj mreži. A oni se često odlučuju na nezakonita iskopavanja i to utiče na odvod podzemnih voda.

Moskva

Najveći procent pitke vode nalazi se u Rusiji, međutim, ova država se suočava sa čestim zagađenjem koje izaziva industrija što ugrožava snabdevanje vodom.

Istanbul

Prema izveštajima turskih zvaničnika, zemlja je tehnički u situaciji vodnog stresa, s obzirom na to da je snabdevanje po stanovniku palo ispod 1.700 kubnih metara u 2016. godini.

Lokalni stručnjaci upozorili su da bi se situacija mogla pogoršati i da bi došlo do nestašice već do 2030. godine.

Mexico City

Nedostatak vode nije ništa novo za grad koji ima 21 milion stanovnika. Trenutna situacija u Mexico Cityju je da svaki peti stanovnik dobije dnevno pet sati snabdevanja vodom, a samo 20 posto njih ima pitku vodu samo jedan dan nedeljno.

London

Prema istraživanjima, ovaj grad će imati ozbiljne probleme sa vodosnabdevanjem do 2025. godine, a u 2040. godini preti da će u potpunosti nestati.

Tokio

U gradu sa više od 30 miliona ljudi, vodosnabdevanje zavisi od površinskih voda u 70 posto slučajeva. I to nije dobro. Ipak, mnoge zgrade u Tokiju imaju sisteme za sakupljanje i korišćenje kišnice.

Majami

Američka država Florida je među pet američkih država koje su najviše pogođene padavinama svake godine. Međutim, u najpoznatijem gradu Majamiju postoji kriza kada je reč o vodosnabdevanju. Plaža Hallandale, koja je samo nekoliko milja severno morala je da zatvori šest od osam bunara zbog prolaska slanih voda.

bitsyu