Kako da prepoznate lažne vesti i dezinformacije

Mnogi naučnici moderno doba zovu i “post truth” vreme, odnosno doba “posle istine”. I zaista, internet ali i mediji su danas prepuni lažnih vesti, dezinformacija i najgore propagande.

Ali, kako prepoznati pravu istinu i prave vesti u moru pogrešnih činjenica? Kako da otkrijete da li su vakcine zaista štetne i da li su neke političke vesti istinite? Čuveni naučnik, neurolog i autor Daniel J. Levitin ima par saveta.

Za početak pronađite jedan ili dva ligitimna izvora vesti kojima vćete verovati, poručuje Levitin.

To bi trebalo da budu proverene kuće koje vode profesionalni urednici i novinari. Ukoliko pronađete informaciju koja se nalazi samo na Facebooku verovatnoća da je ona istinita je vrlo mala, dodaje Levitin. Ukoliko postoje navodni dokazi, zapitajte se da li su ti dokazi relevantni. Recimo mediji su objavili informaciju da je danas više avionskih nesreća nego šezdesetih godina. To dakle navodi na zaključak da je danas manje sigurno leteti avionom. Ali to je pogrešan zaključak. Većina medija je zaboravila da navede podatak o procentima avionskih nesreća tada i danas. Odnosno, tada je bilo mnogo manje letova i danas je naravno neuporedivo bezbednije leteti avionima.

Levitin smatra da bi trebalo da napravite hijerarhiju izvora informacija. Za njega su na prvom mestu BBC, The New York Times, The Wall Street Journal… sa druge strane je tip koji stoji na ulici sa megafonom i priča svoju priču o tome kako je Zemlja ravna. U istoj grupi su opskurne internet stranice i Facebook postovi.

“Kada su u pitanju naučne i medicinske vesti proverim da li postoje izvori i meta analiza koja povezuje različite laboratorije i istraživanja.” U tome može da vam pomogne – Scholar.Google.com.

Takođe, ukoliko ekspert daje svoje mišljenje, proverite da li je on ekspert iz određene oblasti. Recimo elektro inženjer ne zna ništa o klimatskim promenama. Dok stručnjak neke druge oblasti teško da može da zna više od nekog drugog o uticaju vakcina na vas. Zato recimo na temu vakcina cenite mišljenje imunologa i nikog više.

Isto tako, zubar nije relevantan da govori o pastama za zube. Njihov kvalitet može da vam potvrdi samo naučnik koji je sproveo istraživanje sa različitim pastama koje su koristili ljudi tokom dužeg perioda.

Jasna vam je poenta…

bitsyu