Otkriće koje sve menja o poreklu ljudi

Ostaci zuba pronađeni su u nekadašnjem koritu reke Rajne u blizini Epelšajma. Oni u velikoj meri liče na one koji su pripadali Lusi, 3,2 miliona godina starom skeletu ljudskog pretka pronađenog u Etiopiji.

Međutim, oni ne izgledaju kao da pripadaju bilo kojoj drugoj vrsti u Evropi i Aziji, što otvara pitanje da li je Afrika zaista kolevka čovečanstva, kako se dosad mislilo.

Naučnici su bili toliko zbunjeni otkrićem da su oklevali da ga uopšte objave, piše “Velt” (Die Welt).

Herbert Luc, direktor Prirodnjačkog muzeja u Majncu i vođa tima, rekao je za lokalne medije da je definitivno reč o zubima primata.

“Njihove karakteristike podsećaju na one kod zuba pronađenih u Africi, koji su četiri do pet miliona godina mlađi od fosila iskopanih u Epelšajmu”, izjavio je Luc.

“Ovo je neverovatno otkriće, ali i velika misterija.”

Na konferenciji za medije na kojoj je objavljeno otkriće, gradonačelnik Majnca sugerisao je da bi ovi nalazi mogli da primoraju naučnike da preispitaju sve što znamo o čovekovim precima.

“Ne želim da preterano dramim, ali smatram da posle ovog dana treba da pišemo novu istoriju čovečanstva”, rekao je on.

Aksel fon Berg, lokalni arheolog, kaže da će nova otkrića “zadiviti stručnu javnost”.

Prvi rad o istraživanju biće objavljen sledeće nedelje, a “pravi posao” na razotkrivanju misterije tek počinje, rekao je dr Luc.

Iako postoji mnoštvo fosilnih dokaza da su primati živeli u Evropi pre više miliona godina, nikad nije potvrđeno da je bilo hominima na Starom kontinentu.

Prema postojećem naučnom konsenzusu, moderni ljudi su evoluirali na prostoru istočne Afrike pre između 400.000 i 200.000 godina, a onda se raselili po svetu pre oko 70.000 godina. izvor: b92

bitsyu