Rezultati istraživanja američkih psihologa pokazuju da društvene mreže poput Facebooka, Twittera, Pinteresta, Instagrama, Snapchata i Tumblra čine da se sve više osoba oseća usamljeno i izolovano. U istraživanju je učestvovalo 2.000 osoba od 19 do 32 godine.
“Svakodnevno korišćenje društvenih mreža na dva sata ili duže duplira šanse da se osećate usamljeno ili izolovano, dok izloženost idealizovanim prikazima tuđih života može da izazove osećaj zavisti”, kaže se u ovoj studiji.
Autori ističu da ono što vidimo na društvenim mrežama ne mora nužno da bude razlog zbog koga se osećamo loše, ali da može biti jedan od faktora jer može pojačati emocije koje već osećamo.
“Ne znamo šta se pojavilo prvo – korišćenje društvenih mreža ili percipirana društvena izolacija. Moguće je da su se mlade odrasle osobe, koje su se osećale društveno izolovane, okrenule društvenim mrežama. Ali moguće je i da je povećanje korišćenja društvenih mreža dovelo do osećaja izolacije u stvarnom svetu”, rekla je Elizabeth Miller, koautorka studije, profesorka pedijatrije na Univerzitetu u Pittsburghu.
U studiji se ističe da što više vremena osoba provede na društvenim mrežama to ima manje vremena za interakciju u stvarnom svetu.
Korišćenje društvenih mreža takođe može da dovede do osećaja isključenosti, kao naprimer kada korisnici na određenim društvenim mrežama gledaju fotografije prijatelja na događaju na koji nisu bili pozvani.
“Ovo je veoma važna tema za proučavanje jer su problemi s mentalnim zdravljem i društvenom izolacijom među mladim ljudima na nivou epidemije. Mi smo društvena bića, ali moderan život nas razdvaja umesto da nas spaja. Iako nam se čini da društveni mediji mogu da popune određenu društvenu prazninu, mislim da ova studija sugeriše da društvene mreže nisu rešenje kome su se ljudi nadali”, rekao je profesor Brian Primack s Univerziteta u Pittsburghu.