Evolucija je u početku bila ubrzana

“U periodu visokih temperatura koje su vladale u prvim danima života na Zemlji, čini se da je evolucija tekla znatno brže”, rekao je Richard Wolfenden, vođa tima biologa s Univerziteta u Severnoj Karolini koji su radili istraživanje o nastanku života.

Prema njihovom istraživanju, poslednji podaci sakupljeni iz uzoraka kamena u Australiji ukazuju da je život na planeti Zemlji postojao pre 4,1 milijardu godina. Tadašnje temperature na Zemlji bile su izuzetno visoke mada su dopuštale postojanje tečne vode i formiranje okeana. Prvi oblici života bili su podložni mutacijama i do 4.000 puta bržim nego što je to slučaj danas, zaključili su ovi stručnaci.

Takođe naglašavaju da spontane mutacije igraju jednu od najvažnijih uloga u procesu evolucije po prirodnoj selekciji. Najveći broj spontanih mutacija dešava se gubitkom amina iz citozina, jednog od četiri baze koje čine abecedu DNK.

Citozin se potom pretvara u timin, drugu od četiri baze, čime se menja kod DNK, a njime i proizvodni proteini. S obzirom na to da se mutacija, odnosno pretvaranje citozina u timin dešava pri visokim temperaturama, naučnici smatraju da se spomenuti proces dešavao puno brže tokom razvijanja prvih oblika života, kada su uslovi na planeti bili znatno drugačiji.

bitsyu