Naučnici imaju novu teoriju o nastanku života na zemlji. Moguće je da je nastao na morskom dnu u vulkanima.
Istraživači sa Univerziteta u Lidsu su razvili novi način simuliranja procesa koji je verovatno doveo do pojave prve ćelije na Zemlji, prenosi B92.
"Pokušavamo da premostimo vreme između geoloških procesa u mladosti Zemlje i nastanka biološkog života na planeti”, kaže naučnik Teri Ki.
Ranije su naučnici smatrali da su život na Zemlju doneli meteoriti, ali sve je više dokaza koji podržavaju teoriju da je život na Zemlji nastao u hidrotermalnim izvorima na dnu okeana.
"Pre biološkog života, na Zemlji je postojao samo geološki život. Možda je neobično smatrati geologiju životom, ali uostalom šta je to život?", kaže dr Ki.
"Odgovor na ovo pitanje ne može se sa sigurnošću utvrditi. Umesto njega, posmatramo šta život čini, a reč je o hemijskim procesima koji se odvijaju u gorivnoj ćeliji i stvaraju energiju".
Tako fotosinteza u biljkama uključuje stvaranje električne energije redukcijom ugljen-dioksida u šećerima i oksidacijom vode koja vodi do molekularnog kiseonika.
Disanje ćelija u ljudskom telu je oksidacija šećera, koja vodi do stvaranja ugljen-dioksida i redukcija kiseonika u vodi čiji je rezultat električna energija.
I određena geološka okruženja, poput hidrotermalnih izvora, mogu se smatrati "ćelijama okruženja", budući da električna energija može nastati rekacijama oksidoredukcije između hidrotermalnih goriva i oksidanata iz morske vode.
Istraživači iz Japana dokazali su prošle godine da električna energija može biti generisana u ovim izvorima zahvaljujući eksperimentima pod vodom u Okinavi.
Nova studija objavljena u žurnalu Astrobiology demonstrirala je dokaz koncepta nastanka ćelijskog metabolizma na Zemlji.
Tim je zamenio tradicionalne platinaste katalizatore u gorivnim ćelijama i izvodili su eksperimente sa strujom u onim koje čine geološke minerale.
Vođa studije dr Lora Bardž sa NASA Astrobiološkog instituta "Icy Worlds" kaže: "Određeni minerali možda su pokrenuli geološku reakciju oksido-redukcije, što je kasnije dovelo do biološkog metabolizma".
"Naročito nas interesuju minerali koji sprovode struju i sadrže gvožđe i nikl, koji su bili prisutni na početku razvoja Zemlje."
Gvožđe i nikl su mnogo manje reaktivni od platine. Međutim, mala ali značajna proizvodnja električne energije uspešno je demonstrirala da oni mogu stvarati elektricitet u gorivnoj ćeliji.