Običan iPhone je poslednjih nekoliko godina bio poprilično u drugom planu. A to znači da su napredniji korisnici birali skuplju Pro verziju koja je jedina pružala sve mogućnosti. A kako i ne bi kada ste na osnovnom modelu dobijali stariji čipset, inferiorne performanse i značajno lošije kamere.
Sada to nije baš slučaj i posle nekoliko dana testiranja, čini se da je osnovni iPhone 16 zapravo bolja kupovina za veliku većinu korisnika.
Dobićete odličnu kameru, veštačku inteligenciju i pregršt noviteta, baš kao i na modelu Pro.
Glavna promena koja se odmah vidi je redizajniran segment sa kamerama. Videće dva ispupčena objektiva postavljena vertikalno.
Ipak, najveća inovacija na tom planu su čak dva nova tastera. Prvi se nalazi sa desne strane i njime kontrolišete kameru, a drugi je akcioni taster kojim pre svega možete da uključite silent mode. Ali, možete i da mu promenite funkcije i koristite ga i za neke druge stvari, recimo da uključite kameru, baterijsku lampi, voice recorder ili Shazam. Što je dosta korisno.
Što se tiče izrade, dimenzije telefona su iste kao kod prošlogodišnjeg modela, lajsna i telo uređaja su od aluminijuma a sa obe strane su Corning stakla. I naravno ne zaboravimo da novi mali iPhone sada možete da dobijete u 5 zanimljivih boja. Zbog malih dimenzija i zaobljenih ivica jako je prijatan u ruci.
iPhone 16 ima isti ekran kao iPhone 15 i to nije nužno loša stvar. U pitanju je Super Retina XDR OLED ekran ravnih ivica i dijagonale 6,1 inča. Ekran daje žive boje, jasan kontrast i crnu boje za lako čitanje teksta bez zamaranja očiju.
Gore je velik otvor za selfie kamere i biometrijski sanzor i tu nema ništa novo. Rezolucija ekrana je 1170 x 2556 tačaka što daje 460 piksela po inču. Maksimalan osvetljaj je 2000 nita. Ekran je vrlo dobar, oštar, lepih i prirodnih boja i Apple definitivno pravi uređaje tako da uživo izgledaju bolje nego na papiru. Što se tiče kvaliteta slike ona je ovde zaista odlična i to u svim uslovima i štagod radili na njemu. Za snimanje i gledanje fotografija, igranje igrica, gledanje Instagrama ili čitanje vesti kao i gledanje filmova i serija biće više nego dovoljno.
Jedino što nam se ovde ne dopada je nedostatak osvežavanja od 120 Hz kao i velik okvir oko ekrana, što svemu daje pomalo zastereo utisak. Većina Android telefona u ovoj cenovnoj klasi ima neuporedivo bolji odnos ekrana i tela od 86 posto koliko je ovde, uz svetliju sliku i više oštrine. Ali, Apple nikada nije jurio konkurenciju sirovim ciframa i karakteristikama.
Ne zaboravimo ni Dinamic Island koji mogu da koriste i treće aplikacije što je super korisno. Iako taj otvor jeste veći, Face ID senzori za bezbedno otključavanje i autentifikaciju vašeg telefona rade fantastično i njima može da parira jedino Honor Pro serija telefona. I zaista ne znam zašto su svi drugi proizvođači androida izbacili ove senzore, koji omogućavaju brzo i bezbedno otključavanje telefona prepoznavanjem lica čak i u mrklom mraku, što nikada neće biti moguće običnom selfie kamerom. Čak i recimo Samsung S24 Ultra nema biometrijski senzor već za prepoznavanje lica koristi kameru.
Ekran inače ima Ceramic Shield glass, što znači da će biti dosta otporan na udarce i padve. Uređaj je sertifikovan po IP68 standardu a Apple navodi da može da se potopi do čak 6 metara dubine na 30 minuta i to je više od većine konkurenata, odnosno ni jedna drugi telefon nema zvanično takvu otpornost na vodu.
Nažalost, always on ovde nije predviđen.
Što se tiče fotografija, glavna Fusion kamera od 48 megapiksela nalazi se iznad ultraširokog sočiva od 12 megapiksela. Obe su blago izdignute u odnosu na leđa i izgledaju recimo kao pilula. Blic je sa strane i ovaj dizajn je baš lep i diskretan.
Ovde dakle nema telephoto objektiva, ali Apple ističe da dobijate povećanje od 2X bez gubitka kvaliteta. Što ipak nije isto, zato što kropovanje daje uži kadar, ali žižna daljina se ne menja, što znači da će širokougaoni objektiv i uz taj digitalni zum praviti kadrove sa izraženom perspektivom.
U praksi to znači da možete da snimate od 0.5x povećanja pa sve do 10X digitalnog zuma. Zbog nedostatka telephoto kamere, iPhone 16 nije tako svestran kao Pro model, ali ova kamera uopšte ne zaostaje previše za Pro modelom. Odnosno, razlika između običnog i Pro modela je nikad manja po tom pitanju. Za snimanje svakodnevnih situacija, dece, ljubimaca, koncerata i događaja ovo će biti više nego dovoljno za 90 posto korisnika.
Posebno su impresionirali jasnoća i nivo detalja koje pruža glavna kamera.
Inače, ono „Fusion“ u njenoj oznaci znači da kombinuje četiri piksela u jedan, dajući kvalitet od 48 megapiksela u slici podrazumevane veličine od 24 megapiksela. Slične stvari naravno redovno viđamo i na drugim telefonima, ali kada Apple to predstavi to zvuči nekako luksuznije. Ali nemojte da vas to zavara.
Podržano je snimanje sa punih 48 megapiksela, ali ako odaberete opciju skladištenja od 128 GB, što većina korisnika verovatno hoće, to nije baš dobra ideja. Snimci od 24 megapiksela su više nego dovoljni.
Vidi se i unapređenje kod noćnih snimaka koji su oštri i dosta realni.
Ultrawide kamera od 12 megapiksela može da se pohvali većim otvorom blende f/2,2 u odnosu na prošlogodišnji f/2,4. A to znači više svetla i bolje noćne snimke.
Podržana je i makro fotografija uz vrlo lepe rezultate. Selfie je odlična, a video snimci i dalje među najboljima među svim kamerama.
iPhone već godinama ima kameru u samom vrhu, koja će pružiti odlične kadrove, uvek i svaki put bez imalo razmišljanja. I tu nema dileme da nećete pogrešeiti ako ste prosečan korisnik i želite dobre fotografije.
Sve u svemu, iPhone 16 jeste moćna kamera ali to smo i očekivali. Ipak, u poređenju sa Android flagship modelima ona je nešto inferiornija i neće moći da se nosi po oštrini i detaljima sa recimo S24, Honor Magic 6 Pro ili Xiaomi 14 ultra. Razlike nisu velike, ali ako bismo analizirali svaki detalj, moderni android telefoni imaju bolje kamere.
Ali, Apple je imao još jedan adut u rukavu – a to je kontrola kamere novim tasterom.
Nalazi se sa desne strane ispod tastera za uključivanje i prepoznaće jačinu pritiska ili pomeranje prsta za zumiranje ili pristupanje meniju.
I trebaće vam neko vreme da se naviknete na njega, odnosno nije baš sasvim lak za korišćenje.
Kada snimate fotografije, sa dva lagana pritiska dobićete naprednije opcije, uključujući ekspoziciju, dubinsku oštrinu, zumiranje, kameru, stilove i ton. Možete kliknuti na bilo koji od ovih, a zatim ih prilagoditi prevlačenjem kroz unapred podešene postavke.
Sve to u teoriji radi dobro, ali navikavanje ide malo teže i prilično sam siguran da velika većina korisnika ovde opcije nikada neće koristiti. A i kada to bude potrebno, tu je veliki ekran koji pruža mnogo lakše pristupanje ovim opcijama.
Ipak, to je bio marketinški trik da Aple potvrdi svoju poziciju u svetu fotografije i snimanja videa i verovatno će privući neke kupce tim malim trikom. Inače, još pre nekoliko meseci i realme je najavio sličnu stvar, pa budite sigurni da ćemo uskoro videti još gomilu telefona sa sličnim rešenjima.
A kada smo kod novih tastera, da se dodaknemo i akcionog, koji se nalazi sa leve strane, odmah do tastera za zvuk. On je neka vrsta dečka za sve, zato što može da radi sve što poželite, recimo i da otvori aplikaciju poput Shazama što nije loše zapravo.
Ali još zanimljivije, možete ga podesiti da pokreće prečice, što znači da zaista može sve. Recimo može da pokrene neku rutinu u okviru vaše pametne kuće ili vam skuva kafu. Ili da pusti neku pesmu koju baš volite… ili uključi svetlom i zaključa kuću.. dakle može zaista sve i to je dobar štos.
iPhone 16 pokreće novi A18 procesor, što je pohvalno. I to je izgleda bilo neophodno zbog novog iOS 18 koji ima mnogo novih funkcija i naravno Apple Intelligence, odnosno Apple viđenje veštačke inteligencije i budućnosti telefona.
Većina ovih opcija će stići u bliskoj ili srednjoj budućnosti, pa ćete i na iPhone telefonima ćete moći da sređujete razne tekstove, prevodite ih, prepričavate i slično, a sve uz pomoć veštačke inteligencije.
Podržano je i kreiranje emodžija na osnovu tekstulanih upita ili pravljenje na osnovu fotografija. Sve je dobro povezano sa Google koji će pomoći u pretrazi preko slika, a po potrebi će i ChatGPT moći da pomogne kod generisanja tekstova i sličnih zadataka.
iPhone će moći i da skrati razna obaveštenja i istakne samo najvažnije stvari. Sve u svemu, biće tu puno promena i sigurno je da za nekoliko godina telefone nećemo koristiti kao što smo ih koristili prethodnih 10 godina. Da li je sve to dobro ili loše, shvatićemo u nekom trenutku.
Kao i kod nekih drugih brendova, recimo Samsunga, neke od naprednih AI opcija su zakopane, pa na primer da biste pristupili alatu za AI pisanje potrebno je da izaberete ceo tekst, a zatim kliknite na ikonu Apple Intelligence na vrhu tastature.
Tehnički A18 je 6-jezgarni CPU, uz 5 jezgra za GPU i čak 16 za Neural Engine. Sve je to upareno sa 8 GB RAM. Dakle, veliki fokus je na veštačkoj inteligenciji ali čipset je i obične zadatke obavljao munjevito. I osim ako Apple ne izvede neku smicalicu i sve uspori u nekom trenutku nekim novim updatom, ovaj telefon bi trebalo da radi kako treba minimum sledećih 4, 5 godina. Doduše, u međuvremenu ćete potrošiti memoriju zato što osnovni model ima 128GB, što je sramotno malo za telefon od 1000 evra.
A što se tiče korisničkog iskustva ono je bilo besprekorno. Šta god da smo radili nismo uspeli da ga usporimo. Telefon se jeste zagrejao tokom igranja baš zahtevnih igara, ali nije postao sporiji.
Veliko je unapređenje i na polju baterije i iPhone 16 će lako moći da izdrži i dva dana. Nažalost, podržano je samo punjenje od 25 wati USB-C kablom. Do 50 posto će vam trebati oko 30 minuta nekim dobrim punjačem.
Podržano je i bežično punjenje. A od dodatne opreme dobićete samo kabl.
iPhone 16 je odlična kupovina ako tražite super pouzdan telefon koji će vam raditi godinama i volite Apple ekosistem. Proverena kamera, brz procesor i prepoznatljiv dizajn uz naravno prestiž brenda su više nego dovoljna preporuka. Iako po ovoj ceni ima boljih kamera, ekrana ili mnogo bržeg punenja korisničko iskustvo koje Apple pruža je i dalje u samom vrhu i vrlo je teško porediti Apple i različite Android telefone.
Takođe, iPhone najduže drži cene i lako će moći da se proda na sekundarnom tržištu čak i posle nekoliko godina.
Uz to Apple je smanjio razliku između standardnog iPhone 16 i Pro modela više nego ikada i ona se sada svodi na to da li želite telefoto kameru i bolji ekran. Većini korisnika to neće biti potrebno.